Fytoterapia - Ženšeň Päťlistý
Gynostemma pentaphyllum
Svet na začiatku XXI. storočia síce urobil veľký skok vo vývoji medicíny, avšak štatistiky sledujúce vývoj niektorých patológií ako diabetes, onkologické a kardiovaskulárne ochorenia, hlásia katastrofálny stav. Vývoj nových liekov, hlavne v druhej polovici XX. storočia, predpovedal veľkú budúcnosť, ale realita je „čierna“. Ľudstvo sa v kritických situáciách vždy obrátilo na pomoc k prírode. Iba „matka príroda“ najlepšie vie, čo nám, homo sapiens, pomôže v boji s ťažkými patológiami.
V každej krajine sveta nájdeme niečo výnimočné, čo môže pomôcť pacientom v neľahkom boji s ťažkou chorobou. Jednou z krajín, ktorá má vyše tisícročnú tradíciu v liečbe rôznych chorôb, je východoázijská krajina Vietnam.



Historické pohľady na tradičnú medicínu vo Vietname

Horúce a vlhké tropické podnebie Vietnamu je vhodným prostredím pre bohatú škálu liečivých rastlinných druhov. Štatistiky vietnamského Ministerstva zdravotníctva uvádzajú, že bolo v tejto krajine nájdených vyše 1300 liečivých druhov rastlín. Vietnamci už dávno objavili stovky liečivých prostriedkov a zozbierali širokú škálu skúseností v oblasti zdravotníckej starostlivosti, prevencie chorôb a liečby, ktoré dnes tvoria základ vietnamskej tradičnej medicíny.
Prvé záznamy, ktoré hovoria o tom, že Vietnamci používali stovky druhov rastlín na liečebné účely, sú datované od 2. storočia pred naším letopočtom. Tradičná vietnamská medicína (TVM) má dlhú históriu. Jej počiatky siahajú do obdobia dynastie Hung Vuong spred viac ako 2000 rokov. Od tej doby sa tradičná vietnamská medicína vyvíjala a bola ovplyvňovaná aj tradičnou čínskou medicínou. Zachovala si však svoju výraznú osobitosť.
Od čias dynastie Ly (11. až 13. storočie) vzniklo na cisárskom dvore lekárske oddelenie, ktoré sa neskôr zmenilo na lekársky inštitút – ako jeden z prvých vo Vietname. V čase dynastie Tran (13. až 14. storočie) boli už liečivé byliny sadené organizovaným spôsobom, pestované, zhromažďované, kontrolované a používané na liečbu ochorení. Z bylín sa v tom čase najviac používal zázvor proti nachladnutiu a liečbe chrípky, ako antimalárikum sa užívali rastliny Artemisia a Thuong Xanh, na žalúdočné problémy kurkuma a na zabránenie vzniku zubného kazu a ochorenia ďasien slúžilo žuvanie betelu.
Medzi najväčších lekárov tradičnej vietnamskej medicíny možno zaradiť dvojicu Tue Tinh (14. storočie) a Hai Thuong Lang Ong Le Huu Trac (18. storočie), ktorí sa považujú za zakladateľov vietnamskej tradičnej medicíny.

Podľa vietnamskej tradície a zvykov boli ľudia, ktorí boli považovaní za najviac talentovaných a úspešných v akejkoľvek špecifickej oblasti, pomenovaní ako svätí alebo otcovia vo svojom odbore. Tue Tinh bol nazývaný svätcom a zakladateľom vietnamskej tradičnej medicíny. Bol tiež autorom niektorých známych kníh ako Zázraky vietnamskej farmácie a Veľká etika v odbore medicíny. Bol prvým človekom, ktorý zdôraznil dôležitosť idey „o potrebe, aby sa Vietnamci liečili vietnamskými liekmi“.
Veľký lekár Hai Thuong Lang Ong Le Huu Trac bol autorom pamätnej práce o vietnamskej tradičnej medicíne známej ako Encyklopédia vietnamskej tradičnej medicíny. Táto encyklopédia má 28 epizód a tvorí ju 66 zväzkov vrátane zväzku „Medicínsky pôvod morálky a schopnosti“. Na jeho 250. narodeniny ho UNESCO uznalo a ocenilo ako významného človeka za jeho veľký prínos v rozvoji tradičnej medicíny vo svete.
Počas dynastie Tran (13.-14. storočie) sa lekár kráľovskej medicíny Pham Cong Ban preslávil svojimi vysokými etickými štandardami, pedantnou a úspešnou starostlivosťou pri liečbe pacientov bez akejkoľvek diskriminácie medzi bohatými a chudobnými. Zachránil stovky životov a je jedným z vedúcich osobností v histórii vietnamskej medicíny.
Ďalší lekár Tran Canh z čias kráľovskej dynastie Tran Du Tong (XIV storočie) použil akupunktúru pri záchrane života kráľa.
Veľký lekár Tue Tinh, pôvodne známy ako Nguyen Ba Tinh, sa narodil v čase dynastie Tran (XIV storočie). V roku 1351 zložil štátnu skúšku organizovanú kráľom a získal doktorský titul. Avšak, odmietol pracovať ako štátny mandarín a namiesto toho sa stal mníchom v pagode, kde sa venoval medicíne a písal knihy. V roku 1385 bol zatknutý a odoslaný do Číny ako pocta pre dynastiu Minh. V Číne sa stal známy ako vynikajúci lekár a bol mu udelený titul Veľký Lekár a Zen budhista. Dielo „Vietnamské Lieky ako Mágia“ napísal formou letopisu, v ktorom popísal 499 vietnamských lekárskych bylín a 3932 liekov na liečbu 184 druhov ochorení.
Jeho kniha „Skúsenosti a znalosti lekárskeho ošetrenia“ zaznamenáva 630 vietnamských liečivých rastlín, 13 možností pre liečenie rôznych chorôb vietnamským spôsobom a 37 prostriedkov liečby ochorení súvisiacich s prechladnutím.

Tue Tinh Thien Su

Hai Thuong Lang Ong Le Huu Trac
Vzácne bylinné liečivá z Vietnamu
JIAOGULAN (GIẢO CỔ LAM, Gynostemma pentaphyllum)
VEDECKÝ NÁZOV: Gynostemma pentaphyllum, čeľad tekvicové (cucurbitacea)
ĽUDOVÝ NÁZOV: Bylina nesmrteľnosti, zázračná bylina, južný ženšen, päťlistý ženšen
CHARAKTER: Bylinka s tenkou stonkou plazúcou sa vďaka stonkovým úponkám vychádzajúcim z pazúch listov. Dvojdomá rastlina s dlaňovito zloženými listami. Kvetenstvo s bielymi malými kvietkami má tvar palcátu. Oddelené okvetné lístky tvoria hviezdicový tvar. Peľnice sú spojené do tvaru taniera. Piestik má tri čnelky. Sušený plod jiaogulanu má guľatý tvar s priemerom cca 5 – 9 mm, zrelý plod má čiernu farbu.
VÝSKYT: Táto rastlina rastie v riedkych lesoch na miestach s nadmorskou výškou okolo 2000m a celoročnou vlhkou a studenou klímou v Japonsku, v Severnej Kórei, v Južnej Kórei, v južnej Číne a v severných horských oblastiach Vietnamu.
ZLOŽENIE: Saponíny, flavonoidy, aminokyseliny rozpustené vo vode, vitamíny a mnohé stopové prvky ako napr. zinok, železo, selén. Jiaogulan je mimoriadne bohatý na organický vápnik.
CHUŤ: Jiaogulan má podobnú chuť ako ženšen. Po použití je chuť na začiatku horká, potom sladká.
HISTÓRIA POUŽÍVANIA JIAOGULANU: Jiaogulan je jedna z vzácnych tradičných liečivých bylín a je známa mnohými medicínskymi účinkami. Už stáročia používali túto liečivú rastlinu v rôznych krajinách ako napr. Japonsko, India, Severná Kórea a najmä v Číne. Už v staroveku čínski králi a šľachtici používali jiaogulan na posilnenie zdravia, na predĺženie veku a pre krásu. Motivovaný túžbou byť nesmrteľný, cisár Qin Shihuang ju rád užíval, preto túto rastlinu nazývali aj bylinou nesmrteľnosti. V starej knihe Veľká kniha o poľnohospodárstve (posledný zväzok vydaný v roku 1694) a v Encyklopédii vietnamských liečivých rastlín je jiaogulan opísaný s týmito účinkami:
+ Tri „proti“: Proti nádorom, proti starnutiu a proti únave.
+ Tri „zníženia“: Zníženie obezity, zníženie stresu a zníženie pigmentácie kože.
+ Päťkrát „dobro“: Dobrý pre chuť do jedla a dobrý spánok, dobrý pre trávenie jedla, dobrý pre zdravú pleť, dobrý pre zdravie a dobrý pre zachovanie jasnej mysle.
Pri akých problémoch je vhodné užívať Jiaogulan?
Zvýšená hladina tukov v krvi
Krvné tuky (nazývané tiež krvnými lipidmi) sú tukové zložky v krvi. Funkcia krvných tukov je poskytovať a rezervovať energiu pre organizmus, byť súčasťou štruktúry buniek a iných orgánov, najmä bunkovej membrány, mitochondriálnej membrány, jadrového obalu. Krvné tuky sú: Cholesteroly, triglyceridy, fosfolipidy a iné látky.
Porucha krvných tukov je narušenie rovnováhy zloženia krvných tukov. Pacient má nasledovné abnormálne údaje:
- zvýšenie hladiny celkového cholesterolu
- zvýšenie hladiny LDL cholesterolu
- zvýšenie hladiny triglyceridov
- zníženie hladiny HDL cholesterolu
Následky poruchy krvných tukov:
Priamym následkom poruchy krvných tukov sú cievne komplikácie, ktoré môžu viesť k vzniku aterosklerózy a mnohých nebezpečných chorôb: zvýšenie krvného tlaku, ischémia myokardu, infarkt myokardu, ischémia mozgu, cievna mozgová príhoda, steatóza pečene, žlčové kamene, cukrovka, obezita.
Ako pôsobí jiaogulan
Jiaogulan spôsobuje zníženie hladiny krvných lipidov vďaka účinkom vyše sto druhov saponínov so štruktúrou podobnou ako skupina dammaranov, nachádzajúcich sa v ženšene.
Vedecké práce z Číny, Južnej Kórey, Japonska a Austrálie ukázali, že jiaogulan má schopnosť zníženia hladiny celkového cholesterolu, hladiny triglyceridov a hladiny LDL cholesterolu (tzv. zlého cholesterolu) v krvi, ale zároveň aj schopnosť zvýšenia HDL cholesterolu (tzv. dobrého cholesterolu) so zaznamenanou účinnosťou od 67% do 93%.

Ateroskleróza

Cholesterol
Vedecké dôkazy
V roku 1999 časopis Farmácia zverejnil výskumnú prácu profesora Pham Thanh Ky, z ktorej vyplýva, že 30 dňové užívanie jiaogulanu spôsobuje zníženie hladiny celkového cholesterolu o 71% v porovnaní so skupinou osôb, ktoré túto bylinu neužívali.
V roku 2005 autor Samer Magali (Univerzita Sydney, Austrália) zverejnil výskumnú prácu, ktorá potvrdila, že užívanie jiaogulanu spôsobuje zníženie hladiny triglyceridov v krvi o 85%, zníženie hladiny celkového cholesterolu v krvi o 44% a zníženie hladiny LDL cholesterolu v krvi o 35%. Tento účinok je podobný účinku atorvastatínu (aktuálne predpisovaný liek pre pacientov s poruchou krvných tukov).
Zvýšená hladina cukru v krvi (diabetes typu 2)
Cukrovka je zvýšenie hladiny cukru v krvi spôsobené poruchou premeny karbohydrátov, ktorá vedie k zvýšeniu hladiny krvného cukru (glukózy) v dôsledku nedostatku inzulínu alebo v dôsledku toho, že organizmus znižuje citlivosť na účinky inzulínu v rôznych úrovniach.
Ak sa prísne nekontroluje stav cukrovky 2. typu, tak to môže viesť k nebezpečným komplikáciám, ako napríklad cievna mozgová príhoda, zhoršenie zraku, koronárna choroba, zlyhanie obličiek, či poškodenie končatín.
Ako pôsobí jiaogulan
Aktívne látky „phanoside“ prítomné v jiaogulane podporujú tvorbu inzulínu pankreasom, zlepšujú vstrebávanie krvnej glukózy a zvyšujú citlivosť buniek na inzulín.
Jiaogulan má preto schopnosť zníženia koncentrácie krvnej glukózy. Je zaujímavé, že pri vysokej koncentrácii glukózy je citlivosť buniek tzv. langerhansových ostrovčekov na phanosidy lepšia ako pri nízkej koncentrácii toho istého cukru. To znamená, že jiaogulan takmer vôbec nezníži hladinu krvného cukru, keď je jeho koncentrácia v krvi v rozsahu normálnych hodnôt. Jiaogulan zníži hladinu krvného cukru len u ľudí, ktorí ju majú vysokú.

Glukóza

Diabetická noha
Vedecké dôkazy

V roku 2004 Národný inštitút medicínskych materiálov v spolupráci so švédskym Karolínskym inštitútom našiel v jiaogulane novú aktívnu látku, podporujúcu tvorbu inzulínu. Výskumníci dokázali, že táto aktívna látka je nový saponín a pomenovali ju Phanosid. Z výsledkov výskumu vyplýva, že phanosid reaguje rôzne na rozličné koncentrácie glukózy a citlivosť buniek tzv. langerhansových ostrovčekov na phanosid je lepšia pri vysokej koncentrácii glukózy. V roku 2007 skupina týchto autorov pokračovala vo výskume a zistila, že mechanizmus kontroly krvného cukru phanosidom je daný jeho schopnosťou stimulovať vylučovanie inzulínu pankreasom.
V roku 2011 PhD. Vu Thi Thanh Huyen (Katedra Farmakológie Vysokej školy lekárskej v Hanoji) v spolupráci s Asociáciou švédskych diabetikov uskutočnila klinické pokusy u 65 pacientov s cukrovky 2. typu v Ústrednej nemocnici geriatrie. Pacienti s glykémiou od 9 do 14 mmol/l užívali jiaogulan v množstve 6 g/deň (to zodpovedá 3 vrecúškam čaju jiaogulan á 2g) počas 12 týždňov.
Výsledky: po 12 týždňoch užívania čaju jiaogulan sa glykémia znížila o 3 mmol/l v porovnaní s kontrolou (osoby, ktoré neužívali jiaogulan). Zároveň z výsledkov výskumu vyplýva, že sa užívaním jiaogulanu zvyšuje citlivosť buniek na inzulín a schopnosť buniek využívať glukózu. Dôsledkom tohto javu je značná stabilizácia hladiny glukózy v krvi.
Výskumné práce o účinkoch jiaogulanu na cukrovku 2. typu boli zverejnené v americkom časopise Medicína (zdroj: PubMed).
Ako pôsobí jiaogulan pri hypertenzii a kardiovaskulárnych komplikáciách
Jiaogulan znižuje hladinu cholesterolu v krvi, a tým pomáha pri prevencii aterosklerózy, podporuje hladký prietok krvi do mozgu čoho dôsledkom je jasná myseľ, dobrá nálada a hlboký spánok pacienta.
Vedci z Medicínskeho centra Univerzity Vanderbilt (USA) preukázali, že pitie jiaogulanu stimuluje v organizme produkciu oxidu dusnatého (NO), ktorý podporuje krvný obeh a má aktívnu úlohu pri kontrole krvného tlaku a prevencii kardiovaskulárnych komplikácií.
Vedci uskutočnili klinické pokusy u 223 pacientov rozdelených do troch skupín: prvá skupina užívala ženšen, druhá skupina užívala jiaogulan a tretia skupina užívala liek na zníženie krvného tlaku Indapamide. Z výsledkov pokusov vyplýva, že ženšen pomáhal znížiť číselnú hodnotu krvného tlaku len o 46%, jiaogulan pomáhal znížiť číselnú hodnotu krvného tlaku o 82% a liek Indapamide pomáha znížiť číselnú hodnotu krvného tlaku o 93%. Užívanie jiaogulanu má teda výrazný význam pri podpore liečby vysokého krvného tlaku.
Prednedávnom prof. Tran Van Sung, PhD. (bývalý riaditeľ Chemického ústavu Vietnamskej vedeckej akadémie vied) zistil prítomnosť aktívnej látky adenozín v päťlistom jiaogulane. Adenozín je pritom veľmi prospešný pre ľudí s kardiovaskulárnymi chorobami (výrazne znižuje počet srdcových záchvatov), má vysokú schopnosť vytvárania energie, zvýšenia odolnosti srdcového svalu, stimulácie fyziologického spánku a podporuje ľahké zaspávanie.
Iné účinky jiaogulanu
V roku 2011 časopis Farmácia (č. 5/2011) zverejnil výskumnú prácu prof. Pham Thanh Ky, PhD. a Doc. Tran Luu Van Hien, PhD. (Inštitút tradičnej medicíny Nguyen Binh Khiem), ktorá preukázala, že extrakt z jiaogulanu má výrazný účinok na prevenciu a tlmenie rastu nádorov.
V roku 2012 prof. Pham Thanh Ky, PhD. v spolupráci s kolegami z Južnej Kórey objavili prítomnosť siedmych nových aktívnych látok, saponínov, vo vietnamskom jiaogulane a pomenoval ich názvami gypenosid VN 01-07. Bolo preukázané, že tieto látky majú vysokú schopnosť ničiť bunky rakoviny bielych krviniek, rakoviny pľúc, rakoviny hrubého čreva, rakoviny prsníka a rakoviny maternice.
V roku 2012 austrálsky vedec Rehman a jeho kolegovia potvrdili, že extrakt z jiaogulanu má účinok na aktiváciu enzýmu AMPK, ktorý má dôležitú úlohu v procese regulácie premeny energie, zrýchľovania oxidácie tukov a zbavenia sa nadbytočných lipidov a tým účinne podporuje zlepšenie obezity.
Okrem uvedených látok obsahuje jiaogulan aj veľké množstvo flavonoidov, ktoré majú vysoký antioxidačný účinok a schopnosť zbaviť telo voľných radikálov (hlavné príčiny mutácie a zničenia buniek, vzniku rakoviny a procesu starnutia organizmu), zhromaždiť látky pre bunky škodlivé, preventívne pôsobiť proti vzniku cievnych mozgových príhod a proti poškodeniam vzniknutým žiarením. Flavonoidy majú aj antitoxický účinok, schopnosť znižovať mieru poškodenia pečene a ochrany jej funkcií.
Návod na použitie

Užívanie pre podporu liečby vysokej hladiny krvných tukov, cukrovky, vysokého krvného tlaku a kardiovaskulárnych chorôb:
Denne 2-krát po 3 tabletky, užívanie po jedle
Užívanie pre zlepšenie zdravia a proti starnutiu organizmu:
Denne 2-krát po 2 tabletky, užívanie po jedle

Dať čaj do pohára a vylúhovať vriacou vodou.
Denne 2 – 4 vrecúška, užívanie doobeda alebo v prvých poobedných hodinách. Pacienti (s vysokým krvným tlakom, s vysokou hladinou krvných tukov a s cukrovkou) môžu užívať denne 4 – 6 vrecúšok.
Užívanie čaju je možné kombinovať s užívaním jiaogulanu vo forme kapsúl.
Objednajte Sa Na Neinvazívne Vyšetrenie Už Dnes
Navštívte nás a ziskajte všetky výhody modernej neinvazívnej diagnostiky.
Objednať sa